Jakákoliv péče o ženu během těhotenství, porodu i šestinedělí je potřebná. Pokud chcete využít péči ve všech směrech, je tu pro vás právě náš balíček péče.
Markét – dula (www.jsemdula.cz)
Milča – PA (https://laskavyporod.cz/ )
Fotografie zveřejněna se souhlasem ženy. FOTO BY ZUZKA
Možnost přidání více schůzek či předporodního rituálu (po dohodě)
Cena balíčku: 35 000 KČ
K ceně je potřeba připočítat cestovné (10 KČ/km)
————————————————–
Legislativní úprava České republiky bohužel nenabízí možnosti, které běžně vidíme v zahraničí. Mluvím tady o možnosti proplacení služeb péče PA či duly, což by vyřešilo bilanci finančních prostředků nejen ve státě, ale hlavně u rodin, které si tuto péči nemohou dopřát. Nicméně i ve státech, kde je tato péče dostupnou a kde je její část dotována od státu jsou půjčky právě pro potřeby péče v těhotenství/porodu/šestinedělí běžnou součástí společnosti.
Víme, že poplatky za naše služby mohou vstoupit do vašeho rozpočtu. Proto nabízíme možnost splátek (bez navýšení), na kterých se předem domluvíme.
Abych vám lépe přiblížila naši práci a posléze pochopení toho, proč si za ní účtujeme „drahé“ peníze, uvedu vám několik příkladů z naší praxe.
POHOTOVOST: Pohotovosti, které držíme kolem data porodu jsou pro nás ve znamení neustálé kontroly mobilního telefonu, který si běžně nosím na záchod, do koupelny a v noci s ním spím u hlavy. Když se s rodinou chystáme na společný výlet, je v této době ohraničený tím, že buď jedeme dvěma auty (kdy manžel řídí jedno s dětmi a já za nimi přijedu druhým v případě toho, že bych musela odjet), nebo v co nejkratší možné vzdálenosti od domu. Jakmile telefon zazvoní, jsme připravené vyjet a to nehledě na denní dobu, místo nebo společnost ve které se zrovna nacházíme.
SLIBY DĚTEM/RODINĚ: Kdo z vás má děti, tak určitě ví, jaká radost přijde s oznámením toho, když se řekne „jedeme na výlet“. I v této době ale musíme my, jakožto pečující profese (PA, dula), počítat z možností, že i tohle budeme muset změnit a z minuty na minutu naše plány přerušit. Už i mě se staly situace, kdy jsem stála s taškama ve dveřích, děti byly připoutané v autě a já s mobilem u ucha musela všeho nechat a vysvětlovat, že budeme muset náš výlet odložit. S čímž jsou samozřemě spojeny velké emoce a místo rodiny dostáva přednost „cizí“ žena, která začíná rodit.
NENÍ TO JEN O NÁS: K porodům sice jezdíme samy, ale naše práce ovlivňuje chod celé naší rodiny a přátel. Vždy musíme mít „někoho v záloze“ a řešit, kde budou naše děti počas porodu. A to i ve chvíli, kdy odjíždíme uprostřed noci od spících dětí.
VZDĚLÁVÁNÍ: Abychom mohly naši práci svědomitě a dobře vykonávat, je potřeba neustálého a kontinuálního vzdělávání. A to nejen v České republice, ale i od zahraničních expertů. Veškeré znalosti, které čerpáme se neustále snažíme začlěňovat do naší práce a tím samozřejmě zvyšovat komfort péče u našich žen. Kurzy si platíme samy a jejich ceny se mnohdy šplhají do tisícových částek.
EMOČNÍ A FYZICKÉ VYPĚTÍ: Jsou porody, které přirozeně, jemně plynou a trvají jen několik málo hodin, i tak je pro nás přítomnost téměř vždy psychicky a emočně náročná. Pak tu máme doprovody, jejichž délka může být i 24 a více hodin. Držet bezpečný prostor, pečovat o ženu, otevírat emoční témata, starat se o zdravotní stav ženy i dítěte je bez debat velký výkon i na „párhodninovou“ službu. Když takto trávíme s ženami i dny, je pro nás tento stav velmi vyčerpávající a trvá dalších několik dní, než se zase vrátíme zpátky do svého „normálního“ a zaběhnutého režimu.
PSYCHO-HYGIENA: Nedílnou součástí doprovodů je i naše psychohygiena. Protože nechceme přenášet strachy a frustraci na naše další ženy a jejich porody, je potřebné projít si supervizí nebo nějakou formou terapie. I tento extrémně důležitý bod pro každou, pečující profesy si vždy hradíme samy.
NENÍ TO JEN O PORODU: Byť je přítomnost duly/PA u porodu zásadní, neméně důležitou součátí naší péče tvoří i vše okolo – mluvím tedy o těhotenství a následném poporodním období. Někdy nás může oslovit i žena, která se na miminko teprve chystá a tak naše společná cesta začíná ještě před početím. Během těhotenství řešíme mnoho témat, přes praktické, faktické informace, fyzické tělo, tak i emoční, psychické a spirituální aspekty všeho, co k ženě přichází. Po porodu, kdy je žena v jednom z nejkřehčích období života, má pak jistotu, že je tu někdo, koho zná a může se s ním poradit (a posdlílet), vše co zrovna potřebuje. A tak si dopřát velmi důležitou formu sebepéče, která se odráží na emočním i fyzickém těle.
ŠEDÁ ZÓNA: Byť je Evropské právo NADŘAZENO našemu Českému a dokládá kompetence PA provádět jejich profesy kdekoliv, kde žena rodí, zákon České republiky tento krok „odstřihl“ a ve svých stanovách uvádí, že přítomnost PA může být pouze na místech zdravotnických zařízení. Tímto se PA dostávají do „šedé zóny“, kdy jsou jednou nohou neustále na hraně zákona a tím je na ně vyvíjen neustály (a naprosto zbytečný) tlak.
Být PA nebo dulou je poslání, které má pro mnoho žen nevyčíslitelnou hodnotu.
Toto je jen několik málo příkladů toho, jak se práce (poslání) prolíná do našich běžných životů. A to nepočítám hodiny najezděné v autě, spravování webových stránek, sociálních sítí, vymýšlení dalších projektů,….
Věříme, že naši práci odvádíme svědomitě, informovaně, s laskavostí a empatií. Snažíme se maximálně vyhovět individualitě každé ženy, která si náš balíček péče vybere.
Těšíme se na spolupráci; Markét a Milča