Předporodní rituál

Rituály nabízí způsob, jak podpořit změny, které přicházejí do našeho života. Nabízí bezpečné prostředí, možnost sdílení a impulz pro nastávající životní přechod.

Díky rituálům můžeme více pochopit sami sebe a svět kolem nás. Nabízí možnost poodstoupení od každodenního života a nabízí nahlédnutí k dalšímu řešení.

Dobře provedený rituál může ženu přivést k velké transformaci a ulehčit vstup do nové životné role. Je to také čas, kdy si uvědomíme, že nikdy nejsme samy.

Ať už chceme nebo ne, rituály tvoři v našem životě velmi důležité místo. Jejich síla a intenzita tvoří základ pro vstup do nové, životní role.

Přechodové rituály (jako např. předporodní) symbolizují odevzdání jedné části (role) a vstup do té další (matky).

Začátek mateřství může být pro mnoho žen velmi náročný. Mnohdy se spousta žen snaží nevzdat se ani jedné bývalé role a točit se v tom samém kruhu, jako před porodem. Brzy je spousta z nich frustrovaná, unavená a vyčerpaná. Nemají energii pro svého muže, domácnost, dítě a ani samy na sebe.

Rituál může poskytnou jakýsi záchranný bod, přístav či maják, od kterého se žena může odrazit, pustit staré a vydat se do role matky, která je jednou z těch největších výzev v jejím životě. Při rituálu se vytvoří ženský kruh, ze kterého pak žena čerpá tolik síly, kolik potřebuje. Ona je v tu chvíli středobodem vesmíru a jsou naplňovány veškeré její potřeby.

Síla a energie předporodního rituálu se nedá popsat slovy. Pro mě je to magický čas splynutí, souznění a možnosti znovunapojení se na ženskou sílu, která nám v dnešní době tolik chybí. U porodu pak ženy z tohoto zážitku mohou čerpat a jejich přechod tak může být velmi plynulý.

Jak takový rituál probíhá?

Na začátku se sejdu se ženou, kde probereme její představy a očekávání. Než vypukne samotný rituál, přichystám na daném místě vše potřebné.

Prostor vyzdobím svíčkami, soškami, kameny, květinami a spoustou dalších věcí o kterých si myslím, že by mohly udělat příjemné a bezpečné prostředí.

Začátek rituálu je ve znamení naladění všech zúčastněných. Poté se postupně přivolávají všechny živly a předci ženy, pro kterou je rituál vedený.

Pokračujeme v povídání, přání, sdílení, výkladem karet a symbolikou odevzdání a přechodu v matku. Nedílnou součástí je i hýčkání ženy, vaginální napářka, rituální kakao, smích i slzy. Všechny emoce jsou vítané a všechny jsou v pořádku. Každý rituál je jiný, ač může být kostra podobná, snažím se to vždy přizpůsobit danému okamžiku. Snažím se, aby si žena připadala jako bohyně.

Novodobým synonymem jsou tzn. „baby shower“, které k nám došlu z Ameriky. I když se může zdát, že se jedná o naprosto odlišnou věc, jejich základem jsou právě tyto rituály, které si s ebou v našich kořenem táhneme od našich pohanských předků.

Ať už jsou vaše očekávání jakékoliv, ze své vlastní zkušenosti musím dodat, že předporodní rituály mohou ženě změnit pohled na vnímaní jejího těla, miminka, porodu i následujícího života. Může to být opravdu změna, která uzavře staré a otevře nové; transofrmace, kterou tolik z nás potřebuje.

Jsem certifikovaná dula s celostním přístupem k ženám.